Lovecraft a reference na něj v Digimonech

Yuggoth

Yuggoth

Spisovatel Howard Phillips Lovecraft se narodil v roce 1890 a je považován za prvního tvůrce moderních hororových povídek. Je známý především díky svým dílům o obrovském nestvůrném Prastarém bohu jménem Cthulhu. Ten se poprvé objevil v roce 1928 v jeho povídce Volání Cthulhu a posléze i v několika dalších. Na Lovecrafta navázali další spisovatelé, zejména ti hororoví (například S. King či N. Gaiman), a vytvořili tak mýtus Cthulhu. Jím se inspirovala i známá počítačová hra Call of Cthulhu.

Jedním z velkých Lovecraftových fanoušků a obdivovatelů jeho díla je japonský spisovatel a scenárista Chiaki J. Konaka. Sám napsal několik povídek inspirovaných Lovecraftovým světem a mýtem Cthulhu. A je také jedním ze scenáristů seriálu Digimon, podílel se především na sérii Digimon Tamers, ale napsal scénář také k jedné z epizod série Digimon Adventure 02. Je to právě Konaka, kdo svou téměř posedlost Lovecraftem promítl i do své práce a v sériích Digimon se tak objevilo hned několik odkazů na Cthulhu a celý mýtus kolem něj. V rozhovoru z roku 2011 Konaka přiznal, že se Lovecraftem a jinými inspiruje a pokud je to možné a efektivní, využívá elementy z jejich práce a zasazuje je do své. V tvůrčím týmu Digimonů ale není Konaka sám. Dalším velkým obdivovatelem H. P. Lovecrafta je také Watanabe Kenji, hlavní designér. Odkazy na Lovecraftovu práci jsou tak v Digimonech viditelné nejen v příběhu a názvech, ale také ve vzhledu některých Digimonů.

Ze série Digimon Adventure 02 je to právě 13. epizoda, ve které se objeví hned několik odkazů na práci H. P. Lovecrafta. Autorem scénáře k ní je právě Konaka a jeho rukopis je velmi zřetelný – celá epizoda je o dost temnější a vážnější než všechny ostatní v sérii. 13. epizoda se jmenuje Dagomon no Yobigoe, anglicky The Call of Dagomon, což by se dalo přeložit jako Volání Dagomona a jedná se o zřejmý odkaz na Volání Cthulhu. To potvrzují hned první vteřiny epizody, kdy se na obrazovce objeví digitální nápis „Ph’nglui mglw’nafh Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn“. Tento nápis je doslovným překladem citace z Volání Cthulhu, která zní: „Ve svém domě v R’lyehu mrtvý Cthulhu čeká a sní“.

Děj 13. epizody se odehrává v Temném oceánu, kam se dostane Yagami Hikari (alias Kamiya Kari). Konkrétně ve městě Innsmouth, což je jasné z nápisu na cedulce na plotu, kolem které projde Yagami. Innsmouth je město z Lovecraftovy knihy Stín nad Innsmouthem. Hlavní hrdina knihy toto město popisuje jako rozkládající se město plné domů těsně před zhroucením. A velmi podobnými slovy popisuje Innsmouth také Yagami. Obě města mají ještě jednu společnou vlastnost – jsou (téměř) vybydlena. V Lovecraftově příběhu mělo v Innsmouthu dojít k šíření moru, který měl zabít většinu obyvatel městečka. Ve skutečnosti ale byli tito lidé obětováni hrůzostrašným mořským tvorům, kteří zbylým obyvatelům Innsmouthu za odměnu nabídli zlato a ryby. Také Innsmouth v Temném oceánu je prázdný a za jeho vylidnění jsou odpovědni hrůzostrašní tvorové z hlubin, Hangyomoni. Ti se svým knižním alternativám velmi podobají i zjevem. Hangyomoni unesou Yagami, aby se s ní mohli křížit. A k podobnému mezidruhovému křížení došlo také ve Stínech nad Innsmouthem.

inssmouth small john dunn2

inssmouth

Jméno Dagomona má s velkou pravděpodobností svůj původ v Lovecraftově Dagonovi. Dagomon je zlý bůh přezdívaný Hříšný kněz z oceánu (Sinful Priest of the Ocean Floor), je obrovský a vzhledem připomíná chobotnici. Podle některých popisů vypadá Dagon úplně stejně. Dagon v Lovecraftově světě (konkrétně v povídce Dagon) vystupuje jako zlý bůh moře, mořských bouří a všech bytostí žijících v hlubinách a je přezdíván Otec Dagon.

V sérii Digimon Tamers se vyskytuje společnost Hypnos, která je pravděpodobně pojmenována po jedné z Lovecraftových povídek, která se ale netýká mýtu Cthulhu. Z něj však pochází názvy Yuggoth

Digimon movie 3

Mephismon

a Shaggai, které se objeví také v seriálu. V Lovecraftových povídkách se jedná o dvě fiktivní planety, v Digimon Tamers jde o dva programy, které Hypnos využívá. Epizodou, v níž se objevilo několik konkrétních odkazů na mýtus Cthulhu, je 44. epizoda (ano, na jejím scénáři se podílel Chiaki J. Konaka). Během D-Reaper krize v Západním Shinjuku běží v televizi rozhovor s Uchiharatou Tetsuoa, profesorem z Miskatonické univerzity. Univerzita stejného jména se objevuje také v Lovecraftových pracích týkajících se Cthulhu.

Ve 44. epizodě se také objevuje postava jménem Alice McCoy. Podle některých fanoušků jde o odkaz na Lovecraftovu postavu – posla z pekel. Tuto domněnku potvrzuje především zvláštní chování i vzhled Alice, které napovídají, že možná není úplně živá. Daleko větším vodítkem je ale její digitální společník, Dobermon. Jeho dalším vývojovým stádiem je totiž Cerberusmon, přezdívaný strážce Pekla a střežící vchod do Temné oblasti. Cerberusmon je jasným odkazem na Kerbera, mýtického trojhlavého psa, který střeží vchod do podsvětí.

Odkazy na práci H. P. Lovecrafta můžeme najít i u Digimonů samotných. Například Ancient Wisetmon používá útočnou techniku s názvem Elder Sign. Touto technikou přivolá konečného zlého boha z jiné dimenze. Elder Sign (Temná znamení) jsou v Lovecraftově světě ochranná znamení, která vytvořili Starší bohové jako ochranu před Prastarými. Popis této útočné techniky odpovídá způsobu fungování těchto znamení („síly starších bohů mohou být svolávány použitím správných slov a tvarů“), jak byl popsán v Simonově Necronomiconu.

Ve svých knihách Lovecraft Elder Sign přímo nepopisuje, ale jejich podobu nastínil ve své korespondenci a jeho následovníci tyto symboly dopracovali. August Derleth, jeden z pokračovatelů H. P. Lovecrafta, poskytl ve své knize The Lurker at the Threshold první jasný popis Elder Sign, které vyobrazil jako pěticípou hvězdu s okem uprostřed. Na Elder Sign odkazuje také Demon, který má pěticípou hvězdu na rameni a v případě, že je oblečený v rouše, nosí přívěsek se symbolem oka. Také Mephismon má pěticípou hvězdu na hrudi.

Dragomon

Dagomon

Paralel by se samozřejmě dalo najít více. V Lovecraftově práci existuje několik světů. Je tu svět sestávající z naší planety, ale především ze spousty cizích planet a mimozemských civilizací. Dále je tu jakýsi svět snů, zvláštní svět, ve kterém jsou fantastická města plná úžasných bytostí a do kterého se mohou dostat jen „vyvolení“. V Lovecraftově mytologii se mluví o zvláštních lidech, kteří jsou schopni se telepaticky dorozumívat s vesmírnými bytostmi a božstvy. Sám Cthulhu je schopný takto komunikovat s vybranými lidmi, i když je v nečinném stavu. A podobným způsobem přilákal Dagomon Kari do svého světa. A děti, které se do Digi

světa dostaly, byly také vyvolené. Tyto podobnosti se samozřejmě objevují napříč uměním a podobné principy bychom našli ve více dílech. Všechny předchozí zmínky jsou ale jasným odkazem na mýtus Cthulhu a práci H. P. Lovecrafta.

Autor: Lucije

Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Adrifinel

Bláznivý analytik Digitálního světa.

Jedna reakce na Lovecraft a reference na něj v Digimonech

  1. aziz říká:

    PLEASE HELP ME

    My name is Aziz Badawi, I’m 27 year old man from Palestine. Our town has recently evacuated due
    to bombardments by Israel, now I am staying at a shelter with my 6 year old daughter Nadia. My wife is
    dead and I’m the only one left to take care of my daughter as we are not allowed to depart to my parents house
    in Nablus, she is sick with a congenital heart defect and I have no way to afford the medicine she needs anymore.
    People here at the shelter are much in the same conditions as ourselves…

    I’m looking for a kind soul who can help us with a donation, any amount will help even 1$ we will
    save money to get her medicine, the doctor at the shelter said if I can’t find a way to get her the
    medication she needs her little heart may give out during the coming weeks.

    If you wish to help me and my daughter please make any amount donation in bitcoin cryptocurrency
    to this bitcoin wallet: bc1qcfh092j2alhswg8jr7fr7ky2sd7qr465zdsrh8

    If you cannot donate please forward this message to your friends, thank you to everyone who’s helping me and my daughter. <a href="[Link deleted]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *