Lovecraft a reference na něj v Digimonech

Yuggoth

Yuggoth

Spisovatel Howard Phillips Lovecraft se narodil v roce 1890 a je považován za prvního tvůrce moderních hororových povídek. Je známý především díky svým dílům o obrovském nestvůrném Prastarém bohu jménem Cthulhu. Ten se poprvé objevil v roce 1928 v jeho povídce Volání Cthulhu a posléze i v několika dalších. Na Lovecrafta navázali další spisovatelé, zejména ti hororoví (například S. King či N. Gaiman), a vytvořili tak mýtus Cthulhu. Jím se inspirovala i známá počítačová hra Call of Cthulhu.

Jedním z velkých Lovecraftových fanoušků a obdivovatelů jeho díla je japonský spisovatel a scenárista Chiaki J. Konaka. Sám napsal několik povídek inspirovaných Lovecraftovým světem a mýtem Cthulhu. A je také jedním ze scenáristů seriálu Digimon, podílel se především na sérii Digimon Tamers, ale napsal scénář také k jedné z epizod série Digimon Adventure 02. Je to právě Konaka, kdo svou téměř posedlost Lovecraftem promítl i do své práce a v sériích Digimon se tak objevilo hned několik odkazů na Cthulhu a celý mýtus kolem něj. V rozhovoru z roku 2011 Konaka přiznal, že se Lovecraftem a jinými inspiruje a pokud je to možné a efektivní, využívá elementy z jejich práce a zasazuje je do své. V tvůrčím týmu Digimonů ale není Konaka sám. Dalším velkým obdivovatelem H. P. Lovecrafta je také Watanabe Kenji, hlavní designér. Odkazy na Lovecraftovu práci jsou tak v Digimonech viditelné nejen v příběhu a názvech, ale také ve vzhledu některých Digimonů.

Ze série Digimon Adventure 02 je to právě 13. epizoda, ve které se objeví hned několik odkazů na práci H. P. Lovecrafta. Autorem scénáře k ní je právě Konaka a jeho rukopis je velmi zřetelný – celá epizoda je o dost temnější a vážnější než všechny ostatní v sérii. 13. epizoda se jmenuje Dagomon no Yobigoe, anglicky The Call of Dagomon, což by se dalo přeložit jako Volání Dagomona a jedná se o zřejmý odkaz na Volání Cthulhu. To potvrzují hned první vteřiny epizody, kdy se na obrazovce objeví digitální nápis „Ph’nglui mglw’nafh Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn“. Tento nápis je doslovným překladem citace z Volání Cthulhu, která zní: „Ve svém domě v R’lyehu mrtvý Cthulhu čeká a sní“.

Děj 13. epizody se odehrává v Temném oceánu, kam se dostane Yagami Hikari (alias Kamiya Kari). Konkrétně ve městě Innsmouth, což je jasné z nápisu na cedulce na plotu, kolem které projde Yagami. Innsmouth je město z Lovecraftovy knihy Stín nad Innsmouthem. Hlavní hrdina knihy toto město popisuje jako rozkládající se město plné domů těsně před zhroucením. A velmi podobnými slovy popisuje Innsmouth také Yagami. Obě města mají ještě jednu společnou vlastnost – jsou (téměř) vybydlena. V Lovecraftově příběhu mělo v Innsmouthu dojít k šíření moru, který měl zabít většinu obyvatel městečka. Ve skutečnosti ale byli tito lidé obětováni hrůzostrašným mořským tvorům, kteří zbylým obyvatelům Innsmouthu za odměnu nabídli zlato a ryby. Také Innsmouth v Temném oceánu je prázdný a za jeho vylidnění jsou odpovědni hrůzostrašní tvorové z hlubin, Hangyomoni. Ti se svým knižním alternativám velmi podobají i zjevem. Hangyomoni unesou Yagami, aby se s ní mohli křížit. A k podobnému mezidruhovému křížení došlo také ve Stínech nad Innsmouthem.

inssmouth small john dunn2

inssmouth

Jméno Dagomona má s velkou pravděpodobností svůj původ v Lovecraftově Dagonovi. Dagomon je zlý bůh přezdívaný Hříšný kněz z oceánu (Sinful Priest of the Ocean Floor), je obrovský a vzhledem připomíná chobotnici. Podle některých popisů vypadá Dagon úplně stejně. Dagon v Lovecraftově světě (konkrétně v povídce Dagon) vystupuje jako zlý bůh moře, mořských bouří a všech bytostí žijících v hlubinách a je přezdíván Otec Dagon.

V sérii Digimon Tamers se vyskytuje společnost Hypnos, která je pravděpodobně pojmenována po jedné z Lovecraftových povídek, která se ale netýká mýtu Cthulhu. Z něj však pochází názvy Yuggoth

Digimon movie 3

Mephismon

a Shaggai, které se objeví také v seriálu. V Lovecraftových povídkách se jedná o dvě fiktivní planety, v Digimon Tamers jde o dva programy, které Hypnos využívá. Epizodou, v níž se objevilo několik konkrétních odkazů na mýtus Cthulhu, je 44. epizoda (ano, na jejím scénáři se podílel Chiaki J. Konaka). Během D-Reaper krize v Západním Shinjuku běží v televizi rozhovor s Uchiharatou Tetsuoa, profesorem z Miskatonické univerzity. Univerzita stejného jména se objevuje také v Lovecraftových pracích týkajících se Cthulhu.

Ve 44. epizodě se také objevuje postava jménem Alice McCoy. Podle některých fanoušků jde o odkaz na Lovecraftovu postavu – posla z pekel. Tuto domněnku potvrzuje především zvláštní chování i vzhled Alice, které napovídají, že možná není úplně živá. Daleko větším vodítkem je ale její digitální společník, Dobermon. Jeho dalším vývojovým stádiem je totiž Cerberusmon, přezdívaný strážce Pekla a střežící vchod do Temné oblasti. Cerberusmon je jasným odkazem na Kerbera, mýtického trojhlavého psa, který střeží vchod do podsvětí.

Odkazy na práci H. P. Lovecrafta můžeme najít i u Digimonů samotných. Například Ancient Wisetmon používá útočnou techniku s názvem Elder Sign. Touto technikou přivolá konečného zlého boha z jiné dimenze. Elder Sign (Temná znamení) jsou v Lovecraftově světě ochranná znamení, která vytvořili Starší bohové jako ochranu před Prastarými. Popis této útočné techniky odpovídá způsobu fungování těchto znamení („síly starších bohů mohou být svolávány použitím správných slov a tvarů“), jak byl popsán v Simonově Necronomiconu.

Ve svých knihách Lovecraft Elder Sign přímo nepopisuje, ale jejich podobu nastínil ve své korespondenci a jeho následovníci tyto symboly dopracovali. August Derleth, jeden z pokračovatelů H. P. Lovecrafta, poskytl ve své knize The Lurker at the Threshold první jasný popis Elder Sign, které vyobrazil jako pěticípou hvězdu s okem uprostřed. Na Elder Sign odkazuje také Demon, který má pěticípou hvězdu na rameni a v případě, že je oblečený v rouše, nosí přívěsek se symbolem oka. Také Mephismon má pěticípou hvězdu na hrudi.

Dragomon

Dagomon

Paralel by se samozřejmě dalo najít více. V Lovecraftově práci existuje několik světů. Je tu svět sestávající z naší planety, ale především ze spousty cizích planet a mimozemských civilizací. Dále je tu jakýsi svět snů, zvláštní svět, ve kterém jsou fantastická města plná úžasných bytostí a do kterého se mohou dostat jen „vyvolení“. V Lovecraftově mytologii se mluví o zvláštních lidech, kteří jsou schopni se telepaticky dorozumívat s vesmírnými bytostmi a božstvy. Sám Cthulhu je schopný takto komunikovat s vybranými lidmi, i když je v nečinném stavu. A podobným způsobem přilákal Dagomon Kari do svého světa. A děti, které se do Digi

světa dostaly, byly také vyvolené. Tyto podobnosti se samozřejmě objevují napříč uměním a podobné principy bychom našli ve více dílech. Všechny předchozí zmínky jsou ale jasným odkazem na mýtus Cthulhu a práci H. P. Lovecrafta.

Autor: Lucije

Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Adrifinel

Bláznivý analytik Digitálního světa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

* Zaškrtávací políčko GDPR je povinné

*

Souhlasím

wp-puzzle.com logo